In Memoriam PRANAS RAMAŠKA

Pranas Ramaška gimė 1949 m. vasario 7 d. Papilės miestelyje batsiuvio ir namų šeimininkės šeimoje. Šeimoje dar augo vyresnysis brolis Vytautas. Prano vaikystė prabėgo karo išdegintoje Papilėje, kai visus slėgė pokario nepritekliai. Paauglystėje, kaip ir dauguma miestelio berniūkščių, Pranas pamilo Ventos upės vingius, sietuvas ir brastas. Meškeriojimo pomėgis lydėjo Praną nuo paauglystė iki gyvenimo saulėlydžio.

Prano tėvas Papilėje buvo žinomas ne tik kaip geras batsiuvys, bet ir muzikantas. Jo griežiamo smuiko melodijos maloniai virpino papilėniškių širdis gegužinėse ir vakarėliuose. Prano tėvas (irgi Pranas) Smetonos laikais buvo žinomas futbolininkas, žaidė Šiaulių „Žinios“ vienuolikėje (ryšininkų komandoje). Patirta kelio trauma neleido jam mėgautis pamėgtu žaidimu. Užtat jis talkino papilėniškiams Pelkelės „marakanoje “ su teisėjo švilpuku. Nenuostabu, kad Pranas jaunesnysis pasekė tėvo pėdomis – pasinėrė į sportinio pasaulio aistrą. Šalia futbolo Pranas labiausia pamėgo mažąją raketę ir žalią teniso stalą. O pradžia buvo buvusioje žydų „šulėje“, kur dabar stovi kultūros namai. Ir pirmasis Prano treneris buvo tėvas.

1956 m. Pranas pradėjo lankyti Papilės vidurinę mokyką, kur dar labiau ėmė ryškėti jo, kaip stalo tenisininko, talentas. 1961 m. Pranas, būdamas 12-kos, cementininkų kultūros rūmuose nuvainikavo tuometinį rajono rajono stalo teniso čempioną M. Juozapavičių. 1962 m., kai buvo panaikintas Akmenės rajonas, Papilės moksleiviai (P. Ramaška, V. Činčiukas, A. Sudintas) Mažeikiuose sutriuškino vietos sporto mokyklos auklėtinius. Pranas su tėvų sutikimu buvo perkeltas į Mažeikių internatinę mokyklą, kur mokėsi ir toliau ir toliau kėlė sportinį meistriškumą.

1967 m. rugsėjo 24 d. Pranas Ramaška LSD „Nemunas“ pirmenybių jaunių grupėje laimėjo I vietą. 1968 m. Lietuvos spartakiados rajonų grupės finalinėse varžybose Naujojoje Akmenėje Akmenės rajono komanda (Pranas Ramaška, Petras Klova ir N. Kirliauskienė) iškovojo II vietą.

Baigęs mokslus Pranas įstojo į Vilniaus pedagoginį institutą, kur žaidė „Šviesos“ komandoje, įvykdė kandidato į sporto meistrus normatyvus. Nutraukus mokslus, teko du metus tarnauti sovietinėje kariuomenėje. Grįžęs Pranas įsidarbino Mažeikių ETG (elektotechnikos gamykla) sporto metodistu. Ten susituokė su Irena, gimė sūnus Sigitas. Pasikeitus ekonominei situacijai, mirus tėvams, persikėlė su žmona Papilėn į tėvų namuką. Čia aktyviai reiškėsi Papilės seniūnijos sportinėje veikloje, organizavo varžybas, pats gynė seniūnijos garbę.

Stalo teniso entuziastas ir sporto renginių organizatorius Pranas Ramaška 60 savo gyvenimo metų susiejo su stalo tenisu.

Deja, klastinga liga pristabdė Prano sportinį entuziazmą. Kai jau atrodė, jog nematomas priešininkas bus įveiktas, Pranas paskutinę gyvenimo kovą pralaimėjo. Gegužės 29 d. Pranas užgeso ir amžino poilsio atgulė Papilės senosiose kapinėse.

 

Akmenės rajono stalo teniso bendruomenė

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Įveskite teisingą skaičių: *